UCHWAŁA NR XXI/125/2021
RADY POWIATU W WĄBRZEŹNIE
z dnia 25 marca 2021 r.
w sprawie zamiaru przekształcenia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wąbrzeźnie w Specjalistyczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Wąbrzeźnie
Na podstawie art. 12 pkt 8 lit. i ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 920) art. 88 ust. 1 i art. 89 ust. 9 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910 i 1378 oraz z 2021 r. poz. 4), art. 12 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2, 5 i 7 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305) uchwala się, co następuje:
§ 1. Z dniem 25 września 2021 r. zamierza się przekształcić Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Wąbrzeźnie w Specjalistyczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Wąbrzeźnie.
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady
Marek Markowski
UZASADNIENIE
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Wąbrzeźnie realizuje zadania określone w §2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradni specjalistycznych.
Obserwuje się zwiększoną ilość zgłoszeń rodziców dzieci do 1 roku życia zaniepokojonych problemami rozwojowymi, co w konsekwencji może prowadzić do problemów edukacyjnych i o podłożu psychicznym. Jest to grupa dzieci, która nie kwalifikuje się do otrzymania opinii o wczesnym wspomaganiu rozwoju z uwagi na brak stwierdzonej niepełnosprawności, ale należą do grupy ryzyka. Należy pamiętać, że wczesne wykrycie odchyleń rozwojowych w zakresie dużej motoryki ma ogromne znaczenie i jest powiązane z kształtowaniem się innych ważnych sfer rozwoju dziecka m.in. komunikacji, małej motoryki czy funkcji poznawczych. W placówkach oświatowych na terenie Powiatu Wąbrzeskiego dzieci z opinią o WWRD mają zapewnioną pomoc i realizację potrzeb w szkołach, przedszkolach, także w SOSZW w zakresie programu „Za życiem”. Można powiedzieć, że wszystkie placówki w powiecie realizują w pewnym stopniu edukację włączającą, ponieważ realizują wychowanie przedszkolne i nauczanie dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym dzieci objęte kształceniem specjalnym. Jednak dzieci zagrożone niepełnosprawnością, które z racji wieku nie są jeszcze w systemie tzn. dzieci do 3 roku życia mają ograniczony dostęp do diagnozy, terapii przez przedszkole czy szkołę. Notuje się również zwiększoną ilość zgłoszeń uczniów i młodzieży z problemami psychicznymi: zaburzeniami odżywiania, samookaleczeniami, objawami depresji, depresją, myślami samobójczymi. W okresie pandemii dokonano zmiany formy nauczania na zdalną i przejścia opieki psychologiczno-pedagogicznej w szkołach także na system zdalny. Wielomiesięczna pandemia, która wywołała wiele problemów natury emocjonalnej spowodowała więcej zgłoszeń objawów zaburzeń psychicznych. Dotyczą one również osób, które wcześniej funkcjonowały prawidłowo. Utrudniony jest dostęp do innych specjalistów (ze względu na odległość, problemy ekonomiczne rodzin, konsultacje specjalistyczne on-line). Nauczanie zdalne przyczyniło się również do powstania trudności dydaktycznych – uczniowie mają coraz większe braki w wiadomościach i umiejętnościach, są przeciążone nauką, nie mają odpowiednich kompetencji, aby uczyć się samodzielnie. Ważne stało się wyrównywanie braków, niezbędne jest rozwijanie umiejętności uczenia się i poprawa zdolności poznawczych. Zgłaszają się uczniowie, którzy już borykają się z konsekwencjami zdrowotnymi po przebytym Covid 19 (zaburzenia pamięci, koncentracji, myślenia logicznego, rozumowania werbalnego).
Wniosek o przekształcenie poradni psychologiczno-pedagogicznej w specjalistyczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną dla dzieci i młodzieży z dysfunkcjami rozwojowymi, problemami edukacyjnymi, wynika z powyższej diagnozy i troski o zapewnienie optymalnych form kształcenia ukierunkowanych na podnoszenie jakości warunków edukacji i skuteczności działania szkół i placówek oświatowych z terenu Powiatu Wąbrzeskiego, w perspektywie jakościowych rezultatów nauczania i osiągnięć uczniów oraz zapobiegania niepełnosprawności poprzez działania w zakresie wczesnej interwencji. Wpisuje się on w postulat określony w §12 ww. rozporządzenia, tzn. działalność ukierunkowaną na specyficzny, jednorodny charakter problemów, z uwzględnieniem potrzeb lokalnej społeczności. Po przekształceniu poradnia będzie wielospecjalistyczną placówką diagnostyczno- orzeczniczo-terapeutyczną dla dzieci i młodzieży z problemami edukacyjnymi, rozwojowymi oraz ich rodziców, opiekunów i nauczycieli z terenu Powiatu Wąbrzeskiego.
Przewodniczący Rady
Marek Markowski
-
- Rodzaj aktu prawnego Uchwała Rady Powiatu w Wąbrzeźnie
- Rok podjęcia (podpisania) 2021
- Status Obowiązujący
- Sesja XXI
- Data podjęcia (podpisania) 25.03.2021
- Data rozpoczęcia obowiązywania 25.03.2021
- Data wejścia w życie 25.03.2021
- Data publikacji w dzienniku urzędowym Nie opublikowano
- Nr publikacji w dzienniku urzędowym Nie dotyczy
- Pozycja w dzienniku urzędowym Nie opublikowano
- Nr aktu prawnego XXI/125/2021
- Czego dotyczy dodawany akt prawny w sprawie zamiaru przekształcenia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wąbrzeźnie w Specjalistyczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Wąbrzeźnie
- Podstawa prawna wydania art. 12 pkt 8 lit. i ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 920) art. 88 ust. 1 i art. 89 ust. 9 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910 i 1378 oraz z 2021 r. poz. 4), art. 12 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2, 5 i 7 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305)
- Grupa aktów prawnych Prawo Lokalne
- Typ treściAkty prawne
Załączniki
UCHWAŁA INTENCYJNA - PORADNIA | dodany: 12:53, 08.04.2021 | przez: Anna Krasa |
Informacje
wytworzono: | data: - 25.03.2021 | przez: Rada Powiatu w Wąbrzeźnie | |
wprowadzono: | data: 13:00, 08.04.2021 | przez: Anna Krasa | |
udostępniono: | data: 13:00, 08.04.2021 | przez: Anna Krasa | |
zmodyfikowano: | data: 13:01, 08.04.2021 | przez: Anna Krasa | |
osoba odpowiedzialna: | Krzysztof Buchmiet - Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu | ||
podmiot udostępniający: | Starostwo Powiatowe w Wąbrzeźnie |