Zarządzenie Nr 60/2019
Starosty Wąbrzeskiego
z dnia 5 grudnia 2019 roku
w sprawie organizacji i funkcjonowania systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach na terenie powiatu wąbrzeskiego
Na podstawie art. 17 ust. 6 i 7 oraz art. 138 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r.
o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1541
z późn. zm.), art. 17 ust. 2 pkt 1, art. 18 ust. 2 i 3 oraz art. 21 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 1398), § 3 pkt 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Szefa Obrony Cywilnej Kraju, szefów obrony cywilnej województw, powiatów i gmin (Dz. U. Nr 96, poz. 850), § 4 pkt 2 lit. b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach (Dz. U. z 2013 r. poz. 96), w związku z § 2 ust. 1 pkt 2 oraz § 4 ust. 2 pkt 1 zarządzenia Nr 155/2019 Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia 5 lipca 2019 roku w sprawie organizacji systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Tworzy się na terenie powiatu wąbrzeskiego systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach, zwany dalej „SWO” oraz ustala się zasady jego organizacji i funkcjonowania, stanowiące załącznik nr 1 do zarządzania.
2. SWO jest elementem powszechnego ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach funkcjonującego w ramach systemu wykrywania i alarmowania, zwanego dalej „SWA”.
§ 2. Celem SWO w szczególności jest:
1) uzyskiwanie informacji o zdarzeniach zagrażających życiu i zdrowiu ludności oraz w mieniu i środowisku;
2) utrzymanie ciągłego monitoringu potencjalnych zagrożeń dla ludności oraz mogących zakłócić prawidłowe funkcjonowanie instytucji społecznych, rządowych i samorządowych;
3) szybkie ostrzeganie i alarmowanie zagrożonej ludności o zbliżającym się niebezpieczeństwie na tyle wcześnie, aby było możliwe podjęcie działań ograniczających potencjalne straty, a także zapewnienia w razie potrzeby częściowego lub całkowitego rozwinięcia SWA;
4) informowanie ludności o zalecanych zasadach postepowania (zachowania się) w sytuacji określonego zagrożenia;
5) podejmowanie działań w celu zapobiegania lub znacznego ograniczenia wystąpienia skutków katastrofy naturalnej lub awarii technicznej, działań terrorystycznych oraz sytuacji kryzysowych, mogących spowodować wystąpienie skażeń promieniotwórczych, chemicznych lub zakażeń biologicznych, realizowane poprzez ostrzeganie i alarmowanie organów administracji publicznej, służb i ludności o uwolnieniu do środowiska toksycznych środków chemicznych, materiałów promieniotwórczych, zakaźnych czynników biologicznych, a także powiadamianie o konieczności podjęcia natychmiastowych działań w ramach SWA.
§ 3. SWO współdziała ze służbami, inspekcjami, strażami, jednostkami i innymi podmiotami, o których mowa w § 1 ust. 3 załącznika nr 1, których statutowa działalność związana jest z zapobieganiem, ochroną lub likwidacją zagrożeń dla ludności oraz koordynuje ich działania w okresie ich wystąpienia.
§ 4. Współdziałanie, o którym mowa w § 3, polega na wzajemnej wymianie informacji uzyskanych w toku własnej statutowej działalności, a mających bezpośredni lub pośredni związek z występowaniem zagrożeń dla ludności, mienia i środowiska, ich prognozowaniem, wykrywaniem oraz alarmowaniem i ostrzeganiem ludności.
§ 5. Inspektora ds. zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej Starostwa Powiatowego
w Wąbrzeźnie zobowiązuje się do przekazania zarządzenia jednostkom, o których mowa
w § 1 ust. 3 załącznika nr 1.
§ 6. 1. Sekretarza Powiatu zobowiązuje się do przygotowania nowego porozumienia w zakresie funkcjonowania Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Wąbrzeźnie uwzględniającego zapisy, o których mowa w § 1 ust. 1 i 2 załącznika nr 1.
2. Porozumienie, o którym mowa w ust. 1 zostanie zawarte w terminie do dnia 5 grudnia 2019 roku.
3. Do czasu zawarcia nowego porozumienia, obowiązuje porozumienie zawarte przed wejściem w życie niniejszego zarządzenia.
§ 7. 1. Nadzór nad funkcjonowaniem na obszarze powiatu wąbrzeskiego SWO sprawuje Starosta Wąbrzeski przy pomocy powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego – jeśli zostanie powołany na zasadach i zgodnie z art. 17 ust. 4 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r.
o zarządzaniu kryzysowym.
2. Nadzór nad wykonaniem zarządzenia powierza się Sekretarzowi Powiatu.
§ 8. Tracą moc zarządzenie Nr 33/2016 Starosty Wąbrzeskiego z dnia 22 grudnia 2016 roku
w sprawie organizacji systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach oraz zarządzenie Nr 8/2017 Starosty Wąbrzeskiego z dnia 20 marca 2017 roku zmieniające zarządzenie Nr 33/2016 Starosty Wąbrzeskiego z dnia 22 grudnia 2016 roku w sprawie organizacji systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach.
§ 9. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.